SHAKESPEARE GERÇEKTEN ”SHAKESPEARE” MİYDİ?

0
486

SHAKESPEARE GERÇEKTEN “SHAKESPEARE” MİYDİ?

William Shakespeare; günümüzden 500 yıl önce yaşamış olmasına rağmen eserleri hala sıklıkla oynanan, üzerine araştırmalar yapılan bir yazardır ve bu özelliklerinden dolayı çoğu kişi onu “tarihin en iyi yazarı” olarak nitelendiririr. Dili büyük bir ustalıkla kullanmasıyla tanınan Shakespeare, İngilizceye sayısız kelime kazandırmıştır. Tarihin en iyisi olarak nitelendirilmesi ve hakkında çok sayıda araştırma yapılması, belli teorileri de beraberinde getirmiştir. Bunlardan en dikkat çekeni ise Shakespeare’in bu oyunların yazarı olmadığı veya Shakespeare diye birinin hiç yaşamadığı.

Bu iddiaları güçlendiren birkaç durum da var:

  • 1564 yılında doğan Shakespeare’in 1585-1592 yıllarında yaşadığına dair herhangi bir kayıt yokken, 1592-1612 yıllarında da canlı bir şekilde gören yoktu. Oyunları çok meşhur olmasına ve Londra gibi döneminin gelişmiş yerlerinden birinde yaşamış olmasına rağmen kendisi hakkında bu kadar az bilgi olması bu teorilerin ilk adımı oldu.
  • Shakespeare’in tek bir imzası yoktu. Çok sayıda imzasının olması, her imzada Shakespeare adının farklı yazılması Shakespeare’in aslında birkaç yazardan alınan eserlerin birleştirilmesiyle oluşturulan hayali bir karakter olduğu konusunda yeni teorilere yol açtı.
  • Bazı eserlerinde dil ve konu bütünlüğünün sağlanamamış olması yine eserleri birkaç yazarın bir araya gelerek ya da sonradan derlenerek oluşturulduğu iddialarını güçlendirdi. Bu konuda çok teori var, biz en muhtemel olan birkaç teoriyi inceleyelim.

TEORİ 1: OXFORD DÜKÜ EDWARD DE VERE

-Shakespeare eserlerini ortaya koyabilmek için üst seviyede dil bilgisine sahip olmak ve iyi bir eğitim almış olmak gereklidir. Bu eğitimi de ancak Dük gibi en üst tabakadan biri görmüş olabilir.

-Dük Edward de Vere o dönemde Kraliçe I. Elizabeth tarafından sebepsizce çok yüksek bir maaşa bağlanmıştır.

-De Vere, I. Elizabeth’in danışmanlarındandı ve halkın Elizabeth’in koltuğunu tehdit eden I. James’e karşı bir düşmanlık besliyor olması gerekiyordu. Bunu sağlamak için William Shakespeare adı altında III. Richard eserini yazdı. Bu, Shakespeare’in tarihte bilinen ilk eseridir. 1592 veya 1593 yılında yazıldığı tahmin ediliyor. I. James’in kral olmasının 1603 yılına kadar uzamasının sebeplerinden biri olarak da bu eser gösterilir.

 

TEORİ 2: CRISTOPHER MARLOWE

-Marlowe, ateist olduğu için hapse atılacaktı. Hapse atılmamak için bir bar kavgası planladı ve ölüm süsü verdi. Hayatının geri kalanını gizlenerek geçirdi ve eserlerini Shakespeare adıyla yazmaya devam etti.

-Marlowe’un ölüm yılı 1593 olarak bilinir, Shakespeare’in ilk eseri olarak bilinen III. Richard’ın yazım yılı ise tahminlere göre 1592 ya da 1593.

-Geliştirilen bilgisayar programlarının desteğiyle yapılan araştırmalarda iki yazarın eserleri cümle kalıpları ve dil kullanımları açısından kıyaslanmıştır ve büyük benzerlik saptanmıştır.

 

TEORİ 3: FRANCIS BACON

-Edebiyatçı Umberto Eco, Foucault Sarkacı kitabında Shakespeare’in aslında Bacon olduğunu söylemiştir. Bu iddiaya göre Shakespeare gerçekten yaşamış bir yazardır ancak eserlerinin çoğu ona ait değildir.

-Shakespeare “Gül ve Haç Kardeşliği” tarikatına bağlıydı ve bu tarikat için manifesto yazıyordu. Francis Bacon da eserleri onun yerine yazıyordu. Bacon öldükten sonra yerine başkası geçti ancak kimin geçtiğine dair herhangi bir bilgi veya iddia yok. Dil ve bütünlük konusunda tutarsız olan eserleri de Bacon’un yaşarken yetiştiremediği ve bu eserlere yerine başkasının devam ettiği savunuluyor.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here