YENİ PROJE ÜZERİNE SOHBET

0
549
YENİ PROJE ÜZERİNE SOHBET

Sevgili İmuhar okuyucuları hepiniz İmuhar’ın yeni sayısına hoş geldiniz. Bu ay sizler ile çekimlerini geçen hafta tamamladığım ve kurgu aşamasında olan yeni kısa filmim Kintsugi’yi konuşmak istiyorum.

Bir buçuk yıl aradan sonra sürekli şartlar olgunlaşsın öyle çekeyim, filme uygun tipografiye sahip oyuncuları bulayım, senaryoya farklı ne katabilirim diye adeta girdaba girdiğim ve sadece kendimi oyalamaktan başka hiçbir şeye sebep olmayan yersiz korkularımı ve endişelerimi bir kenara bırakarak sonunda yeni kısa filmimin çekimlerini tamamlayabildim.

Yeni bir işe adım atmak bende her seferinde yersiz bir heyecana, kendimi fazlaca kasmama ve gereksiz yere gerilmeme sebebiyet verebiliyor lakin içimdeki üretme dürtüsü ve sinemaya olan sevgim ve saygım galiba bu sefer daha ağır basmış olacak ki çekimler sırasında gerilirim ya da gereksiz yere heyecan yapabilirim düşüncesi filmi çekmeye başlamam ile tamamen ortadan kalktı. Seyircinin beğeneceği türde bir film çektim mi bilemiyorum fakat ben çekerken oldukça keyif aldım ve eğlendim. Kendime sürekli ”Neden bu kadar bekledim ki ? Şartlar zaten hiçbir zaman tam olarak olgunlaşmıyor senin adım atman gerekiyor ve ancak çekerek ve deneyerek kendini geliştirebilirsin” dedim durdum. Son pişmanlık fayda sağlamıyor, bu durumdan güzelce ders çıkarmaya çalışmak en mantıklısı olacak.

Sizlere kısaca filmimden bahsetmek istiyorum. Bana sıkça sorulan sorulardan bir tanesi ile başlayayım. Kintsugi ne anlama geliyor? Kintsugi bir Japon süsleme sanatı. Kırılan bir objenin altın ya da gümüş tozu ile yeniden birleştirilmesi ile oluşan bir sanat. Yani kırılan ve değersiz hale gelen obje altın ve gümüş tozuyla birleşerek daha değerli hale geliyor. Yani insanın içindeki kırılmışlıklar onu değersiz kılan durumlar değil bilakis değerli kılan durumlar anlamına gelmekte.

Kintsugi, bir ana karakterin içindeki üç kişilik ile olan çatışmasını anlatan, psikolojik olgular bulunduran bir film. Fazlaca karmaşık gelen lakin hepimizin zaman zaman ben kimim ya da ben bunu neden yaptım acaba dediğimiz sorulara az da olsa cevap vereceğini düşündüğüm Kintsugi, benim ikinci kısa film denemem olacak ve nasıl bir süreç izleyecek bundan dolayı oldukça heyecanlıyım. Yazıma burada son verirken sizden ricam eğer ne ile ilgileniyorsanız o konuda her daim üretmeye devam edin. Bizler ancak ürettikçe var olabiliriz bunu unutmayalım. Sinemayla kalın hoşça kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here