THE LORD OF THE RİNGS

0
475

The Lord Of The Rings

Sevgili İmuhar okuyucuları hepiniz İmuhar’ın yeni sayısına hoş geldiniz. Bu ay ki inceleyeceğimiz film en sevdiğim filmlerden birisi olan Lord of The Rings.

Daha dört yaşında ufacık bir çocuk iken babamın yabancı filmlere olan ilgisi sayesinde izlemiş olduğum ve beni bu kadar etkileyeceğini asla tahmin dahi edemediğim bir film Lord of The Rings. Annem, her annenin o yaştaki çocuğunun öyle yaratıkların olduğu, değişik suratlı canavarların bulunduğu bir filmi izlemesini halen dahi kabul etmediği ve  babamla sürekli bu konuda kavga ettiği Lord of The Rings şahsım adına çok önemli bir yere sahip.

J.R Tolkien’in muhteşem üçlemesi olan Yüzük Kardeşliği, İki Kule ve Kralın Dönüşü romanlarından uyarlanan Lord of The Rings Peter Jackson 2001 yılında Yüzük Kardeşliği serisini bizlere aktarması ile başlayıp 2002 yılında İki Kule ve son olarak 2003 yılında Kralın Dönüşü üçlemesiyle sonra eren bir seri.

Filmi belki de bizler için önemli kılan nokta dönemin şartlarına göre mükemmel denilecek seviyede olan görsel efektleri (Hobbit serisindeki görsel efektlerden halen çok daha başarılı bulurum.) oyuncu seçimi, oyuncular arasındaki uyum, set ekibinin bütünlüğü ve aklıma gelmeyen bir çok daha kıstas, bizleri Lord of The Rings için önemli kılan birkaç detay.

Hepimiz filmi izlerken Shire gibi bir yerde olmayı, cücelerle,elflerle,hobbitlerle beraber Ayrık Vadi yada Çıkın Çıkmazında  oturup birkaç hasbihal etmek istemez miydik ? Belki de Minas Tirith de Aragorn ve halkıyla oturup onlarla yaşayabilirdik yada cücelerin Moria Madenlerinde bizleri lezzetli içecekleri ve yemekleriyle ağırlamaları da güzel olabilirdi.

Filmdeki en havalı sahneye gelecek olursak  Gandalf’ın ”Beşinci günün şafağında beni bekleyin, şafakta doğuya bakın.’’ sahnesi cidden de çok havalı değil miydi? Tam da insanların, elflerin, cücelerin savaşı kaybettiğini düşünüp, Gandalf’ın gelmiş olması hepimize de umut olmamış mıydı?

Lord of Rings’te ölmesine üzüldüğüm karaktere gelecek olursak Gollum olurdu. Yüzükle kurmuş olduğu bağ onu her ne kadar yemiş bitirmiş olsa da sonundaki ölüm sahnesi beni nedense çok üzmüştür.

Hepinize senede bir kere ara vermeden Lord of The Rings serisini izlemenizi tavsiye ediyorum. Bir sonraki sayıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın sinemayla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here