SİNEMA ÜZERİNE

0
541

Sevgili İmuhar okuyucuları, hepiniz derginin ilk sayısına hoş geldiniz.

Bu ay Dünya tarihinin en iyi yönetmenlerinden birisi olan, kimisine göre en iyisi Stanley Kubrick’in 1980 yapımı The Shining (Cinnet) filmini konuşacağız. Klasik film analizi ve eleştirilerinden ziyade filmin insan hayatındaki yerinden ve bizlere aktarmak istediği düşünceden ele alarak ilerleyeceğiz.

Stephen King’in aynı isimli romanından uyarlama olan The Shining, yönetmenimiz Stanley Kubrick’in 1970 Amerika’sını çok iyi analiz edip ortaya çıkarmış olduğu bir film. Baş rolün de yazar Jack Torrence’si usta oyuncu Jack Nicholson canlandırmakta. Rolüyle tamamen bütünleşmesi ve adeta rol ile bütünleşmenin nasıl olması gerektiğini ders anlatır gibi aktarması Nicholson’nın ne kadar özel bir oyuncu olduğunun göstergesi (1981 Oscar en iyi erkek oyuncuyu Robert de Niro Kızgın Boğa ile aldı. ) Stanley Kubrick mükemmeliyetçi yapısı ve en ufak bir sahneyi dahi defalarca tekrar alması filmi özel kılan diğer ayrıntılar. Dile kolay banyoya baltayla vurduğu sahnede 127 tekrar alınıp 60 kapı kırılmış ve bu sahne 3 günde çekilmiş, bu bile Stanley Kubrick mükemmeliyetçi yapısı hakkında bizlere bilgi vermekte.

Her ne kadar filmi yazar Stephen King hiç beğenmese de The Shinig gerilim filmlerinin ekolleri arasında.

Film sadece seyir zevki sunmaktan ziyade alt metinleri ve bizlere aktarmak istedikleri ilede başlı başına bir ekol.

Fotoğraf ve Zaman ile kurmuş olduğu ilişki ise sinemanın en önemli örnekleri arasında.

Filmin sonundaki fotoğraf, reenkarnasyonu anlatmak için en güzel örneklerden birisi. Zira Jack Torrence balo salonunda görülen fotoğraftan da anlaşılacağı gibi kışı geçirmek için ailesiyle kalmış olduğu otelde zaten daha önce yaşamış ve hatta çalışmış. Bunu Jack’in banyoda geçen diyaloğundan da çok iyi anlayabiliriz. Filmin kilit cümlesi ise eski çalışanın Jack Torrence demiş olduğu ‘’ siz aslında hep buradaydınız.’’

Stanley Kubrick zaman kavramını ve psikolojik unsurları bu denli titiz ve özenle yönetmiş olduğu The Shining bizler için çok önemli bir yere sahip. Sizler de The Shining’i izlemediyseniz filmi en kısa sürede izlemenizi  tavsiye ediyoruz. Bir sonraki ayda tekrardan beraber olmak üzere kendinize iyi bakın sinemayla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here