İnterstellar ve Kara Delik

0
920

İnterstellar

Sevgili İmuhar okuyucuları hepiniz İmuhar’ın yeni sayısına hoş geldiniz. Bu ay sizlerle birlikte çok özel bir filmi inceleyeceğiz.Bu ay için yazı yazma fikri belleğimde oluşmaya başladığı zamanlarda benim için sinema kadar önemli ve ilgi sahibi olduğum bir konu olan astronomide çok özel bir durum yaşandı. 10 Nisan 2019 tarihinde ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın önderliğindeki, dünya çapında 200 bilim insanından oluşan uluslararası ekip, kara deliklerin tarihte kaydedilen ilk fotoğrafını bizlerle paylaştı. O anda bu ay yazmam gereken yazının İnterstellar hakkında olması gerektiğini düşündüm. Diyebilirsiniz ki onca uzay ve astronomi temasını işleyen film var iken neden İnterstellar ? Bu sorunun benim için cevabı şu: İnterstellar sadece bir uzay filmi değil içerisinde aile ve insan yaşamını ve insanın içerisindeki derinlikleri de anlatan bir film. Ayriyeten son dönem sinemasında görsel efekt ve işleniş bakımından benim için en iyi uzay filmi.

‘’İnterstellar ‘’ hikayesi ünlü teorik fizikçi Kip Thorne’un Etkisi ile geliştirildi. Özellikle filmin prodüksiyon sürecinde Kip Thorne etkisi çok fazla hissediliyordu. Filmde kullanılacak olan en çılgın teoriler ve spekülasyonların bile dayanağı senaristin yaratıcı zekası değil, bilim olacaktı. Yönetmen Nolan da, filmin yapım aşamasını etkilemediği sürece bu maddelere onay vermişti. Film çekilirken Thorne’un belirlediği kurallar ve filmin anlatısı arasında herhangi bir uyuşmazlık oluşmadı. Yalnızca, Kip Thorne ışıktan daha hızlı seyahat etme konusunda Nolan’ı iki hafta boyunca vazgeçirmeye çalışmış. Nolan ve Kit Thorne arasındaki bu uyum İnterstellar’ın bu denli özel bir film olmasındaki çok önemli detaylar.

Benim için ise İnterstellar hakkındaki en ilginç detay İnterstellar filminin müziklerini yapan Hans Zimmer’ın filmin senaryosunu hiç okumaması ve film hakkında Christopher Nolan’ın, yapacağı müzikleri “bir baba ve çocuğunu” düşünerek bestelemesini istemesidir. Daha önce Batman serisi, İnception gibi filmlerde beraber çalışan bu ikilin ilk defa böyle bir yöntem denemesi ve Christopher Nolan’ın senaryosu hakkında bu denli az bilgi vermesi bile İnterstellar onun için önemini bir kez daha ortaya koymakta.

Yazıma son vermeden evvel sizlere iki resmi paylaşmak istiyorum. Sol tarafta olan resim 10 Nisanda çekilen kara delik fotoğrafı, diğeri ise İnterstellar filminde olan kara delik.
İnterstellar bir kere değil birçok kez izlenip, üzerinde düşünülmesi gereken bir film. Eğer izlemediyseniz bir an evvel izlemenizi tavsiye ederim. Bir sonraki ayda tekrardan görüşmek dileğiyle sevgiyle kalın, sinemayla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here