En İyi Joker Hangisiydi?

0
754

En İyi Joker Hangisiydi?

Sevgili İmuhar okuyucuları, hepiniz İmuhar’ın yeni sayısına hoşgeldiniz. Bu ay sizlerle, Todd Philips imzalı ‘’Joker’’ filmini konuşmak istiyorum. Venedik Film Festival’inde Altın Aslan’ı kazandığından beri  heyecanımın daha da artmasını sağlayan ve daha fazla heyecanla beklemeye başladığım Joker, beklediğim ya da belki de benim hayal ettiğim Joker kavramından ziyade bizlere bambaşka bir Joker’i anlamamıza ve algılamamıza vesile oldu. Yaşım gereği eski Joker filmleri hakkında fazla bilgi sahibi olamasam da ‘’Kara Şövalye’’ filminden beri heyecanla takip ettiğim Joker karakterinin en sevdiğim oyunculardan birisi olan Joaquin Phoenix tarafından canlandırılıyor olması beni ekstra mutlu eden detaylardan birisiydi. Zaman zaman nedense bana “Heath Ledger acaba solo bir Joker filminde oynayabilseydi nasıl olurdu acaba?’” dediğim zamanlar olsa da Joaquin Phoenix muazzam bir oyunculuk sergilemiş. Benim Joker filminde beğendiğim diğer detaylar ise son dönem sinemasındaki en iyi sanat ve görüntü yönetimi ile birlikte Hans Zimmer bu yana beni bu denli heyecanlandıran soundtrack dinlemememizi sağlayan Hildur Guðnadóttir oldu. Cidden soundtrack mükemmeldi ve daha önce nasıl  keşfedemedim deyip kendime kızdım.

Gelelim Joaquin Phoenix en iyi Joker miydi sorusuna? Ben en iyi kavramına çok fazla sıcak bakan ya da en iyi diye bir şey olduğuna fazla inanan bir insan değilim. İyi yada kötü kavramının kişiden kişiye değişen bir olgu olduğunu düşünüyorum. Heath Ledger’ın bendeki  yeri her zaman ayrıdır bunu belirtmek istiyorum. Bir Batman filmini Joker filmine çeviren ve Joaquin Phoenix’e göre sahne olarak daha az süre alsa dahi bizlere aktarmış olduğu Joker muazzamdı. Hala kulaklarımızda “Neden bu kadar ciddisin? Hadi şu yüze bir gülücük konduralım!” repliği gelmiyor mu?

Joaquin Phoenix Joker’i bu denli iyi oynamasa Healt Ledger ile kıyaslanır hatta daha iyi olduğu hakkında söylemler ifade edilir miydi oda ayrı bir parametre. Bizler Joker’i bu denli yaşayarak oynayan iki oyuncudan Joker’i izlediğimiz için şanslı olduğumuzu düşünüp, gereksiz inatlaşmalara ve iddialara girmekten uzak durarak ve izlemiş olduğumuz performanslardan keyif alarak önümüze bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Bir sonraki aylardan yeniden görüşmek dileğiyle, kendinize iyi bakın, sinemayla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here