Cannes Film Festivali

0
429

Cannes Film Festivali

Sevgili İmuhar okuyucuları hepiniz İmuhar’ın yeni sayısına hoş geldiniz.. Bu ay sizlerle beraber bir film incelemesi yada herhangi bir yönetmeni incelemeyeceğiz. Mayıs ayı her aklıma geldiği zamanlarda kafamda canlanan düşünce hep aynıdır. Cannes Film Festivali yaklaşmaktadır. Bundan kaynaklı sizlerle bu ay Cannes Film Festivali’ni konuşacağız.

Bu yıl 70.yaşını kutlayan Cannes Film Festivali Fransa’nın Cote D’Azur bölgesinin sessiz sakin kenti Cannes gerçekleşmektedir. Avrupa’nın en önemli film festivalinden birisi olarak kabul edilen  Cannes Film Festivali her sene yaklaşık  ‘’20’’ filme ev sahipliği yapmaktadır. Festivale katılan filmler arasında birinci olan filme büyük ödül olan Altın Palmiye verilmektedir. Altın Palmiye’nin yanı sıra; En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Kısa Film, Altın Kamera,  Büyük Jüri Ödülü ve Jüri Ödülü verilmektedir.

Cannes Film Festivalinin tarihi 20.yy ortalarına dayanmaktadır.2.Dünya Savaşından önce düzenlenmek istenen festival savaş nedeniyle düzenlenememiş ve ertelenmek zorunda kalmıştır .İlk defa 1946 yılında düzenlenen festival 1948 ve 1950 yıllarının Eylül aylarında düzenlendi lakin 1952’den sonra Venedik Film Festivalinin sonbaharda düzenlenmeye başlaması ile birlikte Mayıs ayında düzenlenmeye başlandı. Kurucu ekip  bu festivali Venedik Film Festivali’ne rakip olarak düzenlemek istiyordu. 1968 yılından itibaren siyasi nedenler ile Venedik Film Festivali’nin  düzenlenememesi Cannes Film Festivali’nin uluslararası statüde rakipsiz kalmasını sağladı. Oscar’dan sonra Dünya çapında en çok konuşulan ve saygı duyulan film festivali Cannes Film Festivali’dir.

  1. Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığını Birdman, The Revenant filmleri ile Oscar kazanan Meksikalı yönetmen Alejandro Gonzalez Iñárritu yapmaktadır. ABD’li oyunucu Elle Fanning, Senegalli oyuncu Maimouna N’Diaye ile Yunan yönetmen Yorgos Lanthimos, İngiliz oyuncu Olivia Colman, Polonyalı film yönetmeni Paweł Pawlikowski, oyuncu Kelly Reichardt, yönetmen Robin Campillo Cannes Film Festivali’nin jüri üyeleri arasında yer almaktadır.

Bu kadar genel bilgiden sonra Cannes Film Festivali’nin bendeki yansımasını da sizlere ifade etmek isterim. Cannes Film Festivali nedense hep bana Nuri Bilge Ceylanı hatırlatmaktadır. Her filmi ile neredeyse Cannes aday olması Altın Palmiye, Büyük Jüri Özel Ödülü, En İyi Yönetmen ödülünü kazanması belki de bende bu duyguyu çağrıştıran ana sebepler olabilir.

Bu yazıyı daha Cannes Film Festivalinin ilk gününde sizler için kaleme almaktayım. Dilerim siz sevgili İmuhar okuyucuları da Cannes Film Festivali’ni heyecanla takip edersiniz. Bir sonraki ayda tekrardan görüşmek dileğiyle hoşça kalın, sinemayla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here