AT ETERNİTY’S GATE

0
470

AT ETERNİTY’S GATE ÜZERİNE SOHBET

İmuhar okuyucuları hepiniz İmuhar’ın Aralık sayısına hoş geldiniz. Bu ay bir film analizi yerine ülkemizde 16 Kasım tarihinde vizyona girmiş ‘’ AT ETERNİTY’S GATE’’filminin trailerını (tanıtım filmini) inceleyeceğiz.

Baş rollerinde Williem Dafoe (Van Gogh),  Mads Mikkelsen (The Priest) ve Oscar Isaac (Paul Gauguin) yer almakta. Filmin yönetmen koltuğunda aynı zamanda ressam olan ve daha önce Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü, En İyi Yönetmen dalında Altın Küre’yi kazanmış. Bunun yanında BAFTA, Akademi Ödülleri, César Award, Altın Palmiye ve iki kez Altın Aslan’a aday gösterilen, Julian Schnabel bulunmakta.

Diyebilirsiniz ki henüz daha yeni vizyona girmiş ve izlemediğin bir film üzerine neler yazabilirsin? İnternette ilk defa trailera denk geldiğim anda beynimden vurulmuşa döndüm. Sinematoğrafisi olsun görsel şöleni olsun, trailer da bulunan müzikler olsun ama en önemlisi Williem Dafoe’nun oyunculuğu, bakışları,oyununu sunuşu ve benim için önemli bir yere sahip olan Van Gogh’un sinema sahnesinde buluşturuyor olmaları beni çok etkiledi. Buğday tarlasının altındaki çekim sahneleri, Van Gogh’un kulağını kestiği sahne, Van Gogh ile The Priest arasında geçen ikili diyalog sahneleri, Van Gogh’un kendisini ( benliğini) sorguladığı sahneler son dönem sinema sahnesinde izlediğim en etkileyici sahnelerdi, dersem abartmış olmam diye düşünüyorum. ( Bunu ilk kısa filmim olan Sessizliğin Sesi filminde Van Gogh’un ‘’Irıses’’ tablosunu kullanan birinin söylemesi.)

AT ETERNİTY’S GATE şu anda Altın Aslan başta olmak üzere çok önemli film festivallerinde yarışmakta ve IMDb ve Rotten Tomatoes gibi popüler sinema sitelerinde gayet yüksek puanlar almakta.

Beni bu denli etkileyen bir trailera sahip olan ”AT ETERNİTY’S GATE’i” en kısa zamanda ben de izlemeye gideceğim. Kim bilir belki de yeni sayıda bunun üzerine konuşuruz. Bir dahaki ayda görüşmek dileğiyle, sinemayla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here