Aşkın Formülü Yok

0
471

Aşkın Formülü Yok

Sevgili İmuhar okuyucuları hepiniz İmuhar’ın Kasım sayısına hoş geldiniz. Bu ay Andreas Öhman’in ilk uzun metraj filmi ‘’Aşkın Formülü Yok’’ ele alacağız. 2010 İsveç yapımı olan filmin baş rollerinde Bill Skarsgard (Simon), Martin Wallström (Sam) ve Cecilia Forss (Jennifer ) yer almakta. Film 2010 yılında İsveç’in Oscar aday adayı olduğu filmlerden de birisiydi.

‘’Aşkın Formülü Yok’’ asperger rahatsızlığın olan Simon’un yaşantısı anlatmakta. Abisi Sam’in kız arkadaşından ayrılıktan sonra ona layık bir sevgili arayışında olan Simon’un bir o kadar ilginç ve bir o kadar da komik durumlarını bizlere aktarmakta.

Şu anda hepiniz diyor olabilirsiniz asperger de nedir? Asperger, çocukluk çağında ortaya çıkan genetik geçişli bir sorundur. Sendromun ana belirtisi aşırı içe kapanıklık durumudur. Tekrarlayıcı davranışlar, tekdüze bir konuşma, belli bir konuya abartılı ilgi diğer önemli belirtilerdir. Simon’un uzaya olan merakı, çevresinde sadece abisine güveniyor olması, insanlar ile tokalaşmak istememesi asperger sendromunun tipik örnekleridir.

Asperger sendromunun, otizim ile aynı türden bir rahatsızlık olmadığını belirtmek istiyorum. Ülkemizde maalesef çok karıştırılan konulardan biriside budur. Aspergerli çocuklar bebeklik yıllarında sağlıklı gelişirler. Oysa otistik çocuklar çok daha erken belirti verirler, çevreleriyle iletişimleri yoktur, konuşma gecikmesi vardır. Aspergerli çocuklarda konuşma gecikmesi yoktur. Ama hareketlerini kontrol etmekte zorluk çekerler, sakarlık belirgindir. Fiziksel görüntüleri normaldir ama tuhaf mimik ve jestleri vardır. Asperger, yaş ilerledikçe daha belirginleşir. Çünkü sosyal iletişimde ciddi handikaplar ortaya çıkar. Ama eğitimlerini tamamlayabilirler. Hatta derslerinde başarılı bile olurlar.

Bu derece zorlu bir karakteri Bill Skarsgard (Simon) mükemmel oynamış. Gerek mimikleri, gerekse rolü adeta yaşıyor olması ile altından son derece iyi bir biçimde kalktığını söyleyebiliriz. Andreas Öhman hakkında birkaç kelam etmeden yazıma son vermek istemiyorum. Sinematografisi , filmi aktarması, oyunculuk yönetimi çok başarılıydı.

‘’Aşkın Formülü Yok’’ anlatmak istedikleri ile ve günümüz klişesindeki konulardan ayrı bir senaryo diliyle hepimizin izlemesi gerektiği türden bir film. Bir sonraki ayda tekrardan görüşmek üzere sinemayla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here