Normandiya Çıkarması

0
690

NORMANDİYA ÇIKARMASI

2. Dünya Savaşı serimizde bu ay savaşın kırılma noktalarından biri olan ve savaşın sonucunu büyük ölçüde etkileyen Normandiya Çıkarma’sını detaylıca işleyeceğiz. Öncelikle çıkarmanın yapılacağı aylarda savaşın gidişatına bir göz atalım. Sizinle beraber 1944 yılına gidelim. Sene 1944, Avrupa, Alman işgali altında. Ruslarla yaptığı muharebelerde aldığı büyük kayıplara rağmen henüz güçsüz düşmeyen Almanya, Doğu’da Rusya işgalini Batı’da İngiltere ile sürtüşmelerini sürdürüyor. U-BOT (Alman denizaltıları) saldırıları ile İngiliz donanmasına büyük kayıplar verirken yeni silah teknolojileriyle Almanlar sürekli İngiltere ana karasını bombardımana tutuyor. Savaşı devam ettirecek gücü vermesi için Sovyetler’in kaynaklarına ilerliyor, Amerika Birleşik Devletleri içerisinde Nazi yanlısı yapılanmalara destek veriyor. Müttefikler ise bu esnada Rusya’da yaşanan aksiliklerden faydalanarak Avrupa’yı Alman pençesinden kurtarmak için bir çıkarma planı yapıyordu. Almanlar bu çıkarmayı öngördüğü için Atlantik Duvar’ını inşa etmekle meşguldü. Atlantik Duvarı, Fransa-Norveç kıyı hattı boyunca uzanan 5000 km uzunluğunda ve Batı Avrupa’yı olası bir müttefik çıkarmasına karşı korumak için yapılan bir yapıydı. Bu hattın komutası için Kuzey Afrika Cephesi’nin ünlü komutanı Erwin Rommel atanmıştı.

İki tarafın da bekleyip hazırlık yaptığı gün 6 Haziran 1944 oldu. Alman işgali altındaki Fransız halkı Paris’te Müttefikleri görmek için can atıyordu. Saat sabah beş sularında Fransa kıyılarında Müttefik kuvvetler göründü. Bunlar İngiliz, Amerikan, Kanadalı yüzbinlerce asker ve sayısız denecek kadar büyük bir donanmaydı. Eğer o gün bir Alman askeriyseniz, korunaklı siperinizde denize baktığınızda ucu bucağı görünmeyen Müttefik askerleri görürdünüz. Şayet bir Müttefik askeriyseniz durum biraz daha kötü; aylarca talim yapılmış bir çıkarmaya giderken daha sahile çıkamadan ölen arkadaşlarınızı, büyük Atlantik duvarının önünde sizi bekleyen mayınları, mermisi hiç bitmeyecekmişçesine makineli tüfeği ateşleyen Almanları görürdünüz. Çıkarmanın yapıldığı başlıca beş nokta vardı. Bunlar: Omaha, Juno, Utah, Gold ve Sword sahilleriydi. Çıkarma yapacak askerler, sahile ulaşmak için botlara binerken Müttefik uçakları da Alman savunmasını zayıflatmak için kıyı şeridine toplamda 10.000 ton bomba attı. Sabah 6.30 sularında sahiller çoktan cehenneme dönmüştü. Askerler kıyaya yaklaşırken bazıları kıyıya çıkmadan kolunu , bacağını hatta hayatını kaybediyordu. Güçlükle sahile inen askerler tamamen savunmasız bir şekilde ilerlerken Alman MG-42 ateşi üstlerine ölüm kusuyor, kıyı şeridini yer yer kırmızıya boyuyordu. Bu sıralarda çıkartmanın komutanı Eisenhower çıkartmanın başarısız olma ihtimaline karşın bütün suçlamaları ve sorumluluğu kabul ettiğini bildiren bildiriyi yazmaya başlamıştı, durum iç açıcı değildi.

Saat yedi buçuk sularında müttefik bombardımanının zayıflattığı Omaha ve Utah sahillerinde müttefikler çok önemli bir galibiyet aldıktan sonra çıkarmanın gidişatı tersine döndü. Alman kuvvetleri gerekli desteği bulamayınca bu iki sahil düştü. Saat 9 civarı denizde yükselen gelgit askerleri durdurdu ve dinlenme fırsatı verdi. Aynı saatlerde Juno sahillerine Kanadalı birlikler çıkarma yapıyordu. Sahile inen ilk askerlerin büyük çoğunluğu ölmesine rağmen bu sahilde de Müttefikler kontrolü sağlayarak galip geldi. Alınan bölgelerde Fransız halkı askerleri büyük bir coşkuyla karşılıyordu.
Saat on suları, Britanya birlikleri Gold Sahili’ ne ilerliyor. Bu sahilin hemen arkasında İngilizler yapay bir liman inşa ederek gerekli ikmal malzemelerini sevk ediyorlardı. Bu da onlara büyük avantaj sağlıyordu.
Günün sonunda çıkarma yapılan beş sahil Müttefiklerin eline geçti ve teslim olan binlerce Alman askeri esir alındı. Bu gelişmelerin ardından zaten doğuda ilerleyişi duran Almanya, Batı’da kritik öneme sahip kıyıları hızla kaybederek çöküşe doğru hızla gidiyordu. Bu çıkarma sonrası müttefikler Fransa kıyılarından ilerleyişini sürdürdü. Aynı anda karşı atağa geçen Ruslar ile birlikte Almanya’ya girerek savaşı sonlandırdılar. Savaş sonunda ise Batı Almanya’nın idaresini eline alan Britanya , Amerika ve Fransa 1989 Berlin Duvarı’nın yıkılışına kadar Batı Almanya’yı kontrol atında tuttular.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here