Sigmund Freud

0
816

Psikoloji konusunda benden yazı yazılması istendiğinde aklımdan geçen ilk düşünce şu oldu: “ Bu alanda bir yazı yazılacaksa ilk olarak Freud’dan bahsedilmesi gerekir.”

Sigmund Freud.

Öncelikle bu ismi duyduğunuz da yüzünüzde oluşan ekşimeyi, içinizden geçen “ayy sapık o, her söylediği cinsellik.” gibi düşünceleri bir kenara bırakın. Freud ve kuramı konusunda yazılan ve yazılacak olan binlerce düşünce bulabiliriz ancak ben size sadece çok az bir kısım ve konu hakkında bir şeyler söylemek istedim. Onlarca kitabın, makalenin, konuşmanın ve en önemlisi kavramların içinden cımbızla seçilip herkesin bu konu hakkında fikri olduğunu düşünerek yazmak istedim.

Freud’a göre cinsellik ve libido (herkesin bi şekilde duyduğu ama asla anlamını araştırmadığı kavram) çok geniş bir anlamda kullanılmış. Libido, davranışlarımızı yönlendiren her türlü güdü ve içgüdü enerjisi olarak yazıldı ve anlatıldı. Yaşam ve Ölüm dürtüleri arasında gidip gelen insana bu enerjiyi sağlayan libido, ne yazık ki kavramlar anlamların önüne geçmiş ve yanlış kullanılmış.

Yaşam ve Ölüm Dürtüsü.. Yaşam üretme, yaratma ve bağlanma.  Ölüm yok etme, zarar verme ve kaçış. Her insanda olan..

Cinsel Zevk ve Zevk..

Freud’a göre Zevk ise ki bizim sadece cinsel zevk olarak düşündüğümüz şey, Cinsel Zevkten daha ötedir. Su içtikten sonra zevk almıyor muyuz ya da güzel bir sohbetten sonra?

Psikanalizin babasına göre libido bizim şu an tv’lerde dinlediğimiz, Googleyıp baktığımız ve sapıkça olduğunu düşündüğümüz (cinsellikten öcü diye korkuyoruz) bir kavram değil. Hayatının her alanında yer alan ve almaya devam edecek, bazen gizli bazen gözle görülür enerji yani libido..

Cinselliği ve cinsel zevki bu bağlamda birbirinden ayıran Freud’un bu konuda bir devrimci olması araştırmalarını ve vaka analizlerini birleştirip bu konuları temel alan kuram geliştirmesi ve kitaplar yazması döneminin şartları düşünüldüğünde oldukça zor olmalı.

Yaşadığı dönemde önyargılar içinde bu kavramları bu derece kullanabilmek ve anlatabilmek için saygıyı hak eden büyük bir çaba sarf eden Freud’un kavramları ve kuramları üzerinde oynanan oyunlar da tuzu biberi.

Ek olarak:

Felsefeyi sevenler ve ilgilenenler bilir ki Freud son yüzyılın en ünlü filozoflarındandır ve şöyle der “İnsan sanılandan çok daha ahlaklıdır ve hayal edilemeyecek derecede ahlaksızdır.”

“Bir insan bir yere bakıyorsa orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa orada ilgilendiği bir şey mutlaka vardır.” Sigmund FREUD

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here