TERCİHLERİMİZ ÜZERİNE

0
485
TERCİHLERİMİZ ÜZERİNE

Türkçe ve Matematiğin çok belirleyici olduğu bu yılki üniversite sınavı puan ve sıralamaları 18 Temmuz tarihi verilmesine rağmen bir gün önce sabaha karşı açıklandı. Genel anlamda tüm adayların puanlarının yüksek geldiğini ancak sıralamalarının tahmin ettiklerinden düşük geldiğini gözlemledik.
Yaklaşık 10  yıldır tercih danışmanlığı yapıyorum geçen yılki sınav değişikliği ve bunun yansıması tam bir karmaşıklık ortamına bizi sürüklemişti. Adaylar geçen yıla YGS-LYS sistemiyle giriş yaptılar ve mart- nisan ayında yapılan ilk aşama sınav için yaz döneminden hızlanarak süreci yönetmeye başlamışlardı ki kasım-aralık gibi sınav sisteminin değiştiği haberiyle sarsıldılar. Evet her zamanki gibi bu sistem beğenilmeyip “dere geçerken at değiştirilmişti.” Birçok puan türü tek puan türlerine sıkıştırıldı. Ve büyük yığınlar oluştu. İşte en zor süreç başladı. Puana mı bakalım? Sıralamaya mı? Kesinlikle sıralama asıl olandır.
İnsanoğlu kendini hep olduğundan farklı ve daha iyi gösterme çabasındadır. Ya olmak istediği insan profili çizer ya da karşısındakinin nabzına göre şerbet verir. Öz güven eksikliğinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm ortama kendini kabul ettirme isteği bizi olduğumuzdan farklı görünmeye itmektedir. Tercih süreçleri de böyledir. Birisi çıkar ve sen aslında bu değilsin senin sıralaman daha iyi önünde şu kadar sayısalcı sözelci var, bu yıl tercih yapmayacaklar var, onları çıkardığında sen aslında çok iyi bir sıralamadasın der ve işte zor süreç daha da karmaşık hal alır. Sınava hazırlanma süreci öğrenciler için zor bir süreçtir. Sınav günü yaşadıkların çok zor bir süreçtir. Ama en zor süreç tercih sürecidir.
Üniversite tercih dönemi herkes bu soruyu soruyor. Önü açık meslekler hangileri? Ben de hep şunu söylemişimdir ; önü açık meslek yoktur, mesleğin önünü açacak birey vardır. Meslek seçimi, kişinin hayatı boyunca yapacağı en önemli seçimlerden biridir ve tüm hayatını etkiler. Kişi, mesleğini seçmekle yaşayacağı çevreyi, bir anlamda ekonomik durumunu ve ilişkide bulunacağı insanları da seçmiş olmaktadır. Meslek, kişinin yaşamını sürdürebilmesi için yaptığı iştir. Devamlılık gerektirir; bireye maddi ve manevi doyum sağlar. Kişi kendini değerli ve önemli hisseder. Belirli bir eğitim  tecrübesini gerektirir ve toplumca kabul edilen ahlak ilkelerine göre sürdürülür. Böylesine önemli bir tercihi yapmak sadece üniversite sınavı sonrası puanlara göre şekillenmemeli. Kişi lise döneminde kendini tanımaya çalışarak, ilgilerini yeteneklerini belirlemeye başlamalı ve hangi mesleğin kendi dokusuna uygun olduğuna karar vermelidir.
Öğrenci hedefi doğrultusunda bir yıl hatta iki yıl emek sarf ediyor. Tercih sürecinde ise “Hukuk yazma avukatlar sinek avlıyor.” “Psikoloji okuma ülkede herkes deli ama kimse psikoloğa gitmiyor ya da ülkemizde ruh sağlığı nezleden gripten bile önemsiz görülüyor.” “Öğretmenlik okuma atamaları yok.” “Diş okuma milletin ağız kokusunu mu çekeceksin?” “Diyetisyenlik okuma ülkede herkes diyetisyen ekmeği kes, üç beyazdan uzak dur yeter.” “Hemşirelik okuma nöbeti çok.” “Mühendislik okuma gecesi gündüzü yok.” “Mimar olma ülkede inşaat sektörü durdu.” Okunacak en garanti meslek Tıp kalıyor. Onun da eğitimi 6 yıl, saçı başı dökersin,30’unda mezun olursun. Zaten kazanması ayrı bir dert. Ee ne okuyacak bu çocuklar?
Millet olarak bazı şeyleri göklere çıkarmayı bazı şeyleri de yerden yere vurmayı çok seviyoruz. Geçen yıl üniversitelerde 300 bine yakın kontenjan boş kaldı. Artık adaylar laf olsun diye üniversite okumak istemiyor çünkü mezun olduktan sonra işsiz kalmak istemiyor. TÜİK verilerine göre işsiz üniversite mezunlarının sayısı 1 milyonu aştı. Hal böyleyken mesleklerin değil, bireyin kendini geliştirmişlik düzeyinin çok önemli bir faktör olduğu gerçeğiyle yüzleşmeliyiz. Artık yabancı dili öğrenmeyi geçelim konuşmadan, iyi derecede bilgisayar programı  bilmeden, diksiyonunu geliştirmeden, yenilikleri takip etmeden iş hayatına girmeyi düşünüyorsanız siz de o işsiz 1 milyonun içinde yerinizi alacaksınız.Sevdiğiniz mesleği yapın, yaptığınız işten zevk alın.
“Sizi neyin geliştireceğini düşünün ve onun peşinden koşun…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here