SÖMESTR HEYECANI

0
475

Sömestr; yazılışı ve söylenişi zor olan Fransızca kökenli bu sözcük, eğitim camiasına mensup olsun olmasın tüm Türkiye’de tatili çağrıştırıyor. İçinde tatil barındırıyorsa öğrenciden öğretmene, turizmciden ulaşım sektöründekilere herkesi heyecanlandıran 15 tatil, yarıyıl tatili, ara tatil, kış tatili hepimize hoş geldi, sefalar getirdi.

Çocuk gözünden yarıyıl tatili daha bir özlemle beklenen tatildir. İçinde karne heyecanını barındırması, alınan belgenin vitrine büyük bir gururla koyulması, karne harçlıkları, akraba ziyaretleri, onların evinde kalmak, fütursuzca çizgi film izlemek, sokakta kartopu oynamak. Bir dakika! Sanırım bu benim çocukluğumun heyecanlarıydı.

Karne heyecanı mı ? E-okul bize karnemizi daha önceden gösteriyor. Hatta notlarımız cep telefonlarına mesaj şeklinde geliyor.

Teşekkür mü aldık Takdir mi? Belge çöplüğüne dönüşen ve sıradanlaşan belgelerden mi bahsediyoruz? Onu da herkese veriyorlar zaten.

Karnelerimizle akraba ziyaretleri neredeyse hiç yok artık. Çizgi film izlemek mi? Smart Tv lerimizden Youtube’a bağlanmak daha keyifli. Sokakta oynamak? Bilgisayar ve konsol oyunları varken sokakta oynamak mı? Zaten sokakta oynayan çocuk yok. Sokak yok, park yok her yer bina. Kar yağışını camdan izlemek, sokaklarda kartopu oynamak mı? Orası ne yazık ki daha vahim iklim değişikliği nedeniyle gayet ılık kışlar geçirir olduk.

Yani anlayacağınız ne velilerde, ne öğrencilerde karne heyecanı falan kalmadı. Artık tatiller aktivite peşinde koşmak yerine akşama kadar evde takılmak, dinlenmek olarak algılanır oldu. Tatilleri çocuk gözünden görmek yerine veli gözünden görmeye başladık.

Yoğun iş temposunda bitik halde eve gelen ebeveynler bu tatilin heyecanını çocuklarımıza hissettirmeli. Hayatı çocukların gözünden görmesini bilmeli.

Çocuklarımızla ebeveynlerin paylaşımlarının gittikçe azaldığı günümüzde unutmamalıyız ki mutlu olan çocukların ilk tepkisi paylaşımı artırmaktır. Çocuklar heyecanı hissettiklerinde bunu paylaşmak isteyecektir. Ebeveynlerin bu heyecana kulak vermeleri gerekir.

Paylaşım dolu, heyecanı yüksek bir sömestr dileklerimle.

İyi Tatiller…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here