MERAK ET, KEŞFET

0
659
MERAK ET, KEŞFET
Merak duygusunun dilimizde karşılığı, bir şeyi anlamak ve öğrenmek için duyulan istek şeklindedir. Bu anlama ve öğrenme süreci çocuğun etrafını anlamlandırdığı dönemde başlar diye düşünsek de  ben bunun doğuştan gelen bir dürtü olduğunu düşünüyorum. Merak ve keşfetme ilk önce bedenin ve çevrenin keşfiyle başlar. Çocuk kendini keşfetmeye başlar. Çocuğu saatlerce bir uzvunu incelerken görmek bunun bir kanıtıdır. Gelişim devam ettikçe dil gelişimiyle sürekli soru sorma dönemine geçilir. Merak ve keşfetme arzusu akla gelen her şeyi sormayı gerektirir. “Hı,hı” ile geçiştirilmeyi, baştan savma cevapları haketmez.  Çocuğun sorduğu sorulara anlamlı basit ve sade cevaplar verilerek daha çok sorması yüreklendirilmelidir. Sorulan soruları saçma sapan sorular olarak nitelendirmemek gerekir. Çocuğun dünyasını ve bu keşif yolculuğunu sabırla anlama gayreti içerisinde olmalıyız.
Merak ve keşfetme işi okuldan önce evde başlar. Bu yüzden okul öncesi döneme girişin temelleri ebeveynlerin tutumlarında saklıdır. Ebeveynlerin çocuklarındaki merak ve keşif duygusunu tetikleyici faaliyetlerde bulunmaları çok değerlidir. Birlikte belgesel izlemek, kitap okumak, sanatsal görsel okumalar yapmak, kamp yapmak gibi… Çocukların araştırmalarına, öğrenmelerine ve yeni bilgilerin doğruluğunu sorgulamalarına izin vermeliyiz. Merak ve keşif duygusu kalıcı öğrenmenin temelidir.
Okulla birlikte çocuktaki merak duygusu her ne kadar köreliyor gibi dursa da okul öncesi eğitimde keşfetme duygusu sürekli canlı tutulmalıdır. 3-6 yaş dönemi merak duygusunun doruklara çıktığı dönem olarak nitelendirilebilir. Çoğu zaman yaramazlık ya da olumsuz davranış olarak gördüğümüz durumlar bile aslında masum bir merak giderme, keşfetme duygusudur. Otorite figürünün ebeveynlerden öğretmene geçtiği dönemdir okul öncesi dönem. Ve artık en önemli unsur bilginin keşfidir. Bilginin kendi zihinlerindeki keşfi çok kıymetlidir. Kaldı ki merak ve keşfetme duygusunu canlandıracak her bilgiye ulaşma süresi teknolojinin bu kadar hızlı kullanıldığı çağımızda çok kolaydır. Bu sayede bildikçe daha çok öğrenmek isteyecek ve sorgulayacaktır, sorguladıkça da üretecektir.
Eğitim sistemimizin sınav odaklı olması, çocuğun okudum dediği kitabı bile sınavla test ediyor olmamız, yıllardır söylenen ezberci anlayışımız merak ve keşfetme duygusunu körelten unsurlar arasında gösterilebilir. Okul, çocukların doğumdan itibaren sahip olduğu merak ve keşfetme duygusunu sürdürmesine olanak sağladığı sürece çocuğa katkı sağlar. Çünkü öğrenme doğal bir süreçtir. Eğitim, gelecekteki yaşantının hazırlayıcısı değil, yaşamın ta kendisidir.
Sonuç olarak merak ve keşfetme duygusu bireyi canlı tutan en önemli motivasyondur. Her ne kadar merak konusunda ve meraklı olmamak gerektiği konusunda atasözlerimiz olsa da bunlara aldırış etmeden merak duygumuzun bastırılmasına izin vermemeliyiz.
Merak etmek bilimin çıkış noktasıdır.
Merak etmek öğrenmeyi teşvik edendir.
Merak etmek düşünmenin itici gücüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here