BİRLİKTE BİR YIL

0
498

BİRLİKTE BİR YIL

Aralık ayı geldi çattı hepimizi yeni bir yılın heyecanı sarmaya başladı. Yeni yıl herkes için yenilik ve tazelenme anlamına geliyor. Hepimiz yeni yıla umutla giriyoruz yeni hedefler koyuyoruz. Bu hedefler mart ayı gelmeden unutuluyor olsa da millet olarak heves kırıcı olma özelliğimizin bunda da çok etkili olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Doğduğumuz günden öldüğümüz güne kadarki sürece baktığımızda upuzun bir zaman dilimi olduğunu görürüz. Yaşı küçük olanların hemen büyümek istediği, orta yaşlıların ise bir yıl daha yaşlandık diye hayıflandığı, yeni kararlar alamama ve geçen yılki hedeflere ulaşamama pişmanlıklarının yeni yıl ile tekrar güncellendiğini görürüz. Bu uzun zaman dilimini yıllara bölmek insana iyi gelir. Her yılın bir başı bir de sonu olduğundan yılbaşı, kişinin geçen seneyi gözden geçirmesi ve yeni yıl için de kendisine yeni hedefler belirlemesi için iyi bir fırsattır.

Milli Eğitim Bakanlığı da geçtiğimiz yıl ortaya koyduğu 2023 Vizyonu hedeflerine doğru ilerlenen yolu, 2 Aralık 2019’da “Birlikte Bir Yıl” “Güçlü Öğretmen, Güçlü Gelecek” toplantısında kamuoyuyla paylaştı. Toplantının merkezinde öğretmenlerin geliştirilmesi konusu vardı. Bunun dışında çocuklarının yeteneklerinin keşfi konusu ve bu bağlamda her okula “Tasarım – Beceri Atölyelerinin” kurulması, artık her şeyden bir tutam bilgi sahibi olan öğrenci değil “derin öğrenen ve meraklı öğrenciler” yetiştirmek olduğu vurguları öne çıktı.

Bunların başında Ziya Öğretmenimin de çok önemsediği her ile “Öğretmen Destek Birimleri” nin açılması konusunun geldiğini söyleyebiliriz. Güçlü bir Türkiye için güçlü ve yeni nesil öğretmenlere ihtiyaç olduğu vurgusu toplantıda ön plana çıktı. Toplantının bana göre en heyecan verici kısmı ise Türkçe Öğretiminde çocuklarımızın temel becerilerinin ölçülmesi kısmı. Birçok ülkenin kendi dilinde okuma-dinleme-yazma-anlama testleri sınavları var. Yabancı dil yeterliliğimizin TOEFL Sınavı ile ölçüldüğünü ve tüm dünyanın bu sınavdaki başarıyı kriter aldığını düşünürsek yabancı dili okuyabiliyor muyum? Yazabiliyor muyum? Konuşabiliyor muyum? Ve en nihayetinde anlayabiliyor muyum? Soruları bu sınavla anlaşılıyor. Güzel dilimiz Türkçenin ölçülmesi kısmı gerçekten heyecan verici olduğunu düşünüyorum. Çünkü “kendi dilinde okuduğunu anlamada” 2009 ve 2012 Pisa Sonuçlarına göre 65 ülke arasında 41.sıradaydık. 2015 yılı Pisa’da yine 65 ülke arasında 49.luğa geriledik. Bu yılki Pisa Sonuçlarında ise 40.lığa yükseldiğimizi görüyoruz.

2020’den beklentimiz, hedefimiz artık bu olumlu tablonun (en azından son Pisa’ya göre) daha da artması yönünde.

Eğitimde şiddet haberlerinin olmadığı, sözleşmeli-ücretli-vekil-devlette-özelde tüm öğretmenlerin eşit olduğu, emeğin, gayretin görüldüğü, kimsenin ötekileştirilmediği, küçük şeylerden mutlu olabileceğimiz başarı dolu, sevgi dolu bir 2020 yılı olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here