YOL

0
526

Başın yerde ağır adımlarla yürürsün, yanından geçenlerin kim olduğunun bir ehemmiyeti olmadan. Başın yerdedir çünkü gökle küskünsündür. Bu göğün altında aidiyet duygusu hissetmediğin bir zamandır. İnsanlarla değil derdin içinde, yağmayı bir türlü bilmeyen kara bulutlarladır. Kara bulutlar yağmur habercisidir. Yağmak isteyen ama bir türlü o beklenen gök gürültüsünün duyulmadığı bir vakittir. Başın yerdedir ve sen içinde susmak nedir bilmeyen binbir düşünceyi azarlamakla meşgulsündür.

Ben de yürüdüm böyle bir yolda. Yol çok uzundu varamadım varmak istediğim yere. Yürüdükçe hafiflerim sandım oysaki adım attıkça ağırlaştım. İnsanın içi ağırlaşınca dizlerinde derman kalmıyor. Yürüyor fakat varamıyor. Vardığını zannettiği noktada aslında henüz başlamadığını görüyor. Vardım derken yola dahi çıkamadığını fark etmek ne büyük yenilgi. “Yenilgi yenilgi büyüyen zafer vardır” diyen şair ne çok haklı.

Yol uzundu ben yürüyordum. Başım yerdeydi. Başımda kara bulutlar. Ha yağdı ha yağacak. Yağsa sanki ruhumdaki umut tohumlarına can suyu olacak. Sahi bize de bir gün birisi can suyu olur mu ki? Yağsa, belki..

Yolum binbir duraktan geçti, binbir insan portresinden. Her mevsimin manzarası düştü pencere kenarı köşeme. Yüz çevirdiklerim gıpta ettiklerimden az değil. Koşarak giderken dönüp terk ettiklerim yok değil. Yaşanması gereken yaşanır. Yaşanması gerekenin ne olduğunu sana yol öğretir. Yol öğreticidir sen kulak verirsen eğer sana çıkış yolunu gösterir.

Nedir bir yola bu kadar anlam yükleyişim? Nedendir başımdaki bulutlarla alıp veremediğim? Yoldur, gidilir. Gidildiği gibi zamanında geri gelmesi de bilinmelidir. İnsan beklenendir.
Beklenen gelmelidir. Yol insanı götürdüğü gibi getirmesini de bilmelidir.

Sis kapladı yolları. Kar yağdı kapandı. Beklenen yol oldu. Uzun ince bekleyişler doğdu. Yüreğe gam düştü, gözden yaş. Ayaklar gittiği yolu geri gelmeye başladı. Yol neydi? Yürüyen kimdi? Bir yol kaç kere ezberlenir gide gele? Kaç adımdır, kaç dakikadır? Eyvallah. Bunlar hep bilindi.

Yolun olsun. Hakikatli derdin olsun. Derdin yol olsun. Yolda dertlenesin. Dert güzeldir. Yolda olma hali yüreğe neşedir. Yolun hayr olsun. Hayırlı yolculuklar olsun. Yol seni istediğin yere götürsün.
Derde ve öfkeye selam olsun…
Yolun açık olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here