SONUN BAŞI

0
482

                                            SONUN BAŞI

Dünya’ya neler oluyor?

İki bin yirmi yılı başlamasıyla birlikte bir sürü şeye neden olmuş -ki bence bir şeyin başladığı ya da bittiği garip tescilli bir yıl.. Ya dünya yeter artık ben yoruldum biraz tepki vereyim dedi ya da insanlık yaptığı onca saçma şeye bu şekilde karşılık alır oldu -hoş ikisinde de karşımıza insan çıkıyor ya neyse.
Zamanı durduramıyoruz. Doğa ya verdiğimiz zararı kat be kat ödüyoruz minik yaşamlarımızla. Hayvanlar, bitkiler, insan harici olan her şey, kendimizle birlikte zarar görür halde. Yangınlar, salgınlar, depremler ve birçok şey. Yaşam, kendi ahengini kaybederek gri birer noktaya dönüşüyor. Süreci durduracak gücümüz yok. Başından beri yapmamız gereken şey olan Dünya ya iyi davranmak fikrini şimdilerde başarsak belki iyi olur, belki de hala küçük bir şansımız vardır.
Dünya’yı değiştirmeye kendimizle başlarız gibi güzel bir deyiş var. İnsanlığı da aynı şeyi yaparak korumuş oluruz aslında. Değinmek istediğim şey doğanın karın ağrısı değil. Değinmek istediğin şey insanlık. Birçok yerde birçok yeni ve olumsuz olgu ile karşılaşmış birçok insan. Birçok insan yaşamı. Sona ermiş, ermekte olan ya da olumsuz bir gidişata sürüklenen. Olayları insanların cezalandırma yöntemi olarak düşünmek, bizim yapmamız gereken şey değil. Anlatalım. Ortaya insanlığımızı koysak neyi kazanabiliriz sizce gerçek anlamda? Sağ ayrılır mıyız o masadan? Oh canıma değsin bir insanın bir insana, bir canlının bir canlıya kullanabileceği bir cümle olabilir mi? Olmasın. Kalbimizdeki bitki örtüsünü bu şekilde çöle dönüştürmeyelim, lütfen. Tanıdık acılar ile karşılaşmadan karşımızdakini anlama erdemini gösterebilirsek insanız aslında diğer türlü birer safsatadan ibaretiz. Türü, şekli, rengi, varlığı, canlı olma durumu her ne ise.. İçimizdeki çocuk ile analiz edelim bir şeyleri insan kalma yönümüz o ise.. Her gün bir ihtimal ile uyuyup, her sabah bir ihtimal dahilinde uyanıyoruz. Yaşamımızdaki her şey birer ihtimalin parçası ve de o ihtimal başımıza gelene kadar şanslıyız. Şans, olumlu ihtimaller birleşimi gibi bir şey zaten. Kaldığımız noktaya iyi bakalım ve de farkında olalım bir şeylerin. Doğa adına yeterince karar verip onu yok saydık, ben aslında varım deme şekli her geçen gün hepimizi daha fazla korkutuyor. Özür dilemeye başlasak, geç oldu diye düşünmeden elimizden geleni yapsak, en azından bir adım atmış oluruz -ki durmaktan iyidir.
Yaptığımız tek şey, sosyal medya üzerinden duyar kasmak olmasın. Hayatlarımız bu kadar yapay ve ucuz değil. İnsan kalalım. Yaşama destek verelim. Acılar da bizim için, yaşamak da. Kalbinizin toz tutmuş yerlerinden öpüyorum. Elimize alıp temizleme vakti geldi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here