Diğerine Veda

0
455

Bizim dünyamız yalan. Sen ötekisin. Söylenmemişsin. Sen bulunmamışsın. Saklamışlar.
Yokluğunla ilgili yalanlar söylenmiş. Susulmuşsun tüm konuşmalarda. Kurak yerlere yağması beklenen yağmurmuşsun fakat duan yokmuş. Gelmen gerektiğini bilmişler fakat nereden çağıracaklarını bilememişler. Sen anlatılmamışsın. Hiçbir kitaba yazılmamış hiçbir şairin kirpiklerinde halelenmemişsin. Sen ötekisin. Ne biliyorsa şu insanlar sevdaya dair sen bilmediklerisin. Vahanın çölüdür kalbin senin. Aramak gelmez kimsenin aklına; bulunamaz oluşun bir yana. Bir yıldızın göğüsün. Herkes baktı gökteki yıldıza. Kimse bakmadı bir yıldızdan göğe. Bizim dünyamız bir yalan yıldız. Sen aranmamış bir gerçeksin. Ötekisin. Ömrümün içinde bana benzemeyen ama ömrüme benzeyen.

Sen konusulmamışsın. Susulmuşsan şiir olmalısın. Yalnızca şiir. Dilimde bir kaç dize. Kimsenin daha evvel duymadığı. başka bir şiire benzemeyen. Şair olmalısın kendini dilime yazmalısın. Çünkü sen öylesine, kazara söylenmiş bir söz değilsin. Bir adres yahut kadersin. Benim yollarım sensin sana çıkan. Bir kibriti yakıp kış gecelerinde yorgun yıldızların ışığını tutuşturan ellerin senin. O yıldızlar kandilleri, ışıksız bir köy olan kalbimin.

Kokunu sakladım. Bir oyma ahşap kutuda yaprak kokularıyla. Hatıralardan öte hayata dönüştü adın. Yalnız ben bildim. Baş harfinden son harfine kadar olan harfleri yalnız ben birleştirip sesle boyadım. Seni bir ben bildim. Görünce yalnız ben tanırım. Gözlerinin nehirlerine akan okyanuslarını haritalarda ben bulurum. Göğe  bakan yıldızı da biliyorum. Çünkü o yıldız bendim. Sustuğum en güzel kelime adın. Herkes konuşmayı unuttum sansın. Haznemdeki tek kelime uzun zamandır adın. Ve susuldun. Saklandın. Herkes herkes olarak kaldı. Sen ötekisin. diğerisin. Her güzel şeyin diğeri. Her güzel şeyden daha güzel olan bir diğeri. Güzel olan iki kardeşten daha güzel olanı. Çiçeklerden sümbül, kuşlardan beyaz güvercin, ağaçlardan ıhlamur. Mevsimlerden en ılık olanı. Uykunun en huzurlu iç çekişi.
Bir kız çocuğunun en akla yatan sevdası. İki şeyden en güzel olanı neyse sen osun. İçimde bir kalbim var güzel olan bir de sen. Kalbim senden güzelse sen kalbimsin… Bir düğüm bu belki, kalbimi güzel eden sensin. Seni ben konuştum sonra ben sustum. Bundan âlâ saklanmazsın. Sevdanın en büyük sırrı adın, varlığın. Bazen kendime bile söz etmediğim. Kendimden hariç varlığımın diğerisin. Buldum, sakladım, sustum.
2017
Ama artık yitiriyorum. Senin dünyan da yalan. Yıldızların. Göğün. Ben o gökte söndüğüm gün, gerçekliğin, maviliğin, gecelerin, deliliğin, sıcaklığın bitti senin. Saklayıp susulanlar yitirilir. Saklanmadan konuşulmalı ve var olunmalıydı. Her güzel şeyden daha güzel olan bir diğeri yitirildi. Göğündeki yıldız gözlerini kapatalı.
2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here